Co zrobić jeśli samochód nie przejdzie przeglądu?

Każdy samochód musi co roku przejść okresowe badanie techniczne. Celem takiego przeglądu jest ocena stanu technicznego pojazdu, na tej podstawie zostaje dopuszczone do dalszego użytkowania lub wykluczone z jazdy.

Podczas badania pracownicy Stacji Kontroli Pojazdów sprawdzają stan techniczny poszczególnych elementów samochodu oraz ich zużycie. Na tej podstawie zostaje podjęta decyzja, czy samochód jest bezpiecznym pojazdem dla kierowców, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego, czy stanowi dla nich zagrożenie. Badaniu podlega między innymi układ hamulcowy, układ zawieszenia, układ kierowniczy oraz jednostka napędowa.

Jeżeli pojazd nie przeszedł przeglądu pozytywnie, otrzymujemy listę wykrytych usterek i musimy odholować samochód do warsztatu. Diagnosta, który wykrył usterkę mającą wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny i przesłać go do właściwego organu komunikacji. Oczywiście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. W tym wypadku najczęściej otrzymujemy zaświadczenie stwierdzające, że auto nie przeszło przeglądu technicznego i jesteśmy zobowiązani do niezwłocznej naprawy wskazanych usterek, powinno to nastąpić w ciągu dni od wystawienia zaświadczenia i ponownie zgłosić się do Stacji Kontroli Pojazdów w celu zweryfikowania ich usunięcia.

Poruszanie się pojazdem bez ważnego dowodu rejestracyjnego nie jest najlepszym pomysłem. W przypadku zatrzymania kierowcy przez policję, dowód rejestracyjny pojazdu zostaje zatrzymany, a samochód funkcjonariusz przekazuje do odholowania na koszt właściciela.