Czym jest przegląd samochodu?

Okresowe badania techniczne to jeden z obowiązków każdego właściciela pojazdu samochodowego. W przypadku sprawnego auta uzyskanie stosownej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym nie jest żadnym problemem. Czym jest i co warto wiedzieć przed wizytą w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów?

Przegląd samochodu powinien odbyć się w licencjonowanej stacji. Za brak ważnego przeglądu grozi nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, a także nakaz odholowania samochodu na parking policyjny. Jeśli auto nie ma aktualnego przeglądu, to w razie wypadku nie ma też co liczyć na uzyskanie odszkodowania. Warto natomiast wiedzieć, że opłaty związane z badaniem technicznym pojazdu są w całym kraju jednakowe, a ich wysokość jest określona przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Wyższe koszty czekają jednak kierowców, którzy stracili swój dowód rejestracyjny. Ponadto wówczas trzeba dopełnić szeregu formalności związanych z jego odzyskaniem.

Na początku sprawdza się zgodność numerów identyfikacyjnych, a więc tych zapisanych w dowodzie (numer VIN) oraz na tablicach rejestracyjnych. Dopiero wtedy pracownik odpowiedniej stacji kontroli pojazdów zaczyna sprawdzać gaśnicę oraz posiadanie wymaganego trójkąta ostrzegawczego. Ponadto sprawdza on również poprawne ustawienie i działanie oświetlenia, stan ogumienia, ślady korozji czy przepuszczalność szyb. Duże znaczenie ma też kondycja układy wydechowego. Wykonuje się również pomiar emisji spalin. W przypadku aut z instalacją gazową przeprowadzana jest dodatkowa kontrola ważności homologacji na butlę i szczelność układu zasilania gazem.