Jak wygląda przegląd rejestracyjny?

Każdy pojazd mechaniczny musi przejść okresowe badania stanu technicznego, należy wykonać je przed upływem terminu wpisanego w dowodzie rejestracyjnym. Bez ważnego przeglądu technicznego, nie możemy poruszać się samochodem po drogach. Dlatego ważne jest dokonanie w odpowiednim czasie przeglądu samochodu na dedykowanej okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Badania techniczne może przeprowadzić tylko certyfikowana stacja diagnostyczna, która posiada odpowiednie uprawnienia do obsługi konkretnych typów samochodów. Nie każda stacja obsługi pojazdów będzie mogła wykonać badania techniczne np. samochodów z instalacją LPG, samochodów zabytkowych czy kolekcjonerskich.

Podczas badania technicznego sprawdzane jest między innymi:

  • Nadwozie: Czołowa i przednie, boczne szyby oraz reflektory. Wszelkiego rodzaju odpryski, pęknięcia, brak przejrzystości oraz niesprawne oświetlenie dyskwalifikuje pojazd. Samochód nie zostanie dopuszczony do jazdy również wtedy, gdy jego karoseria jest bardzo poważnie zardzewiała.
  • Podwozie: Hamulce, które bada się na rolkach, sprawdza się też luzy w zawieszeniu i układzie kierowniczym, które testuje się na wytrząsarce.
  • Napęd samochodu: Badanie przebiega dwuetapowo. Po pierwsze analizuje się spaliny, samochód powinien spełniać normę emisji spalin obowiązująca w chwili jego produkcji. Po drugie kontrola wycieków i układu wydechowego.
  • Systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo: Odpowiednia ilość pasów bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, napinacze pasów, wycieraczki szyby przedniej, klakson.