Przegląd samochodu – co warto wiedzieć

Każdy początkujący kierowca powinien wiedzieć, że kupując swój pierwszy samochód jest zobligowany do dokonania wszelkich formalności, które określają przepisy prawa drogowego, aby jego auto było dopuszczone do ruchu . Niezbędną rzeczą z punktu widzenia prawnego jak i naszych aut jest regularny przegląd na stacjach kontroli pojazdów, który wykonywany cyklicznie, pozwoli nam nie tylko posiadać auto dopuszczone do ruchu, ale też czuć się w nim bezpiecznie. Przepisy ruchu drogowego wymagają abyśmy przy starszych rocznikowo autach oraz autach z instalacją gazową, raz do roku udawali się na stację kontroli pojazdów w celu sprawdzenia czy pojazd może być dopuszczony do ruchu, w przeciwnym wypadku nie możemy się nim poruszać. Brak aktualnego przeglądu podczas kontroli policyjnej jest równoznaczny z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu i odesłaniem kierowcy do stacji kontroli w celu odbycia badania (kierowca ma na to 7 dni).

Co tak naprawdę jest sprawdzane podczas przeglądu i dlaczego jest to istotne dla naszego bezpieczeństwa?

Podczas udania się z samochodem do stacji kontroli pojazdów w samochodzie zostaną sprawdzone następujące elementy: amortyzatory, siła hamowania hamulców (również awaryjnego), sprawdzenie oświetlenia, szczelność wszystkich układów, emisja spalin oraz ewentualne luzy w układzie kierowniczym. Prawie wszystkie te elementy są sprawdzane dla naszego dobra, abyśmy mogli w pełni polegać na naszym samochodzie. Brak takich badań może skutkować w przyszłości wypadkiem, który będzie traktowany jako wypadek z naszej winy. Należy też pamiętać że przy braku aktualnego przeglądu musimy się liczyć z poniesieniem wszystkich konsekwencji ewentualnej kolizji, której nie pokryje ubezpieczenie OC mimo że je posiadamy.

Co w przypadku kiedy auto nie przejdzie badania technicznego?

W takim przypadku istnieją dwie możliwe sytuacje:

  • W przypadku stwierdzenia przez diagnostę że auto nie nadaje się do ruchu drogowego.
    W takim przypadku kierowcy zostaje zabrany dowód rejestracyjny i odesłany do odpowiedniego wydziału komunikacji. Kierowca zaś jest zobowiązany do usunięcia usterek oraz ponownego zgłoszenia się na badanie techniczne pojazdu. Jeżeli po ponownym badaniu samochód zostanie dopuszczony do ruchu, to kierowca będzie mógł odebrać dowód rejestracyjny w odpowiednim wydziale komunikacji.
  • W przypadku stwierdzenia przez diagnostę że auto posiada drobne usterki, jednak jego obecność na drodze nie stwarza niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.
    W takiej sytuacji diagnosta wystawia dokument z listą usterek do naprawy, wówczas właściciel pojazdu jest zobowiązany do usunięcia ich w ciągu 14 dni od daty badania. Po usunięciu przez kierowcę usterek musi się on udać do stacji kontroli pojazdów gdzie badanie było robione i tam opłaca tylko sprawdzenie wymienionych elementów nie zaś całego badania.